אני מאמינה - כעורכת דין מסחרית (חלק א')


אני בתור עורכת דין מסחרית מאמינה ב"win win"", מאמינה שיש מספיק לכולם ואני מאמינה שעם קצת חשיבה יצירתית אפשר בקלות לסגור (כמעט) ולהסכים על כל חוזה מסחרי בצורה יעילה לשביעות רצונם של כל הצדדים.

מצד שני לא תמיד הצדדים האחרים למשא ומתן חושבים כמוני, הרי אנחנו עורכי הדין לא יכולים לבחור את הצד השני שמולו ננהל משא ומתן. כמו כל דבר בחיים אנחנו לא יכולים לבחור את היריבים שלנו ועלינו להסתדר עם מה שיש ולהפיק את המירב.


כמו כן, גם במידה ושני הצדדים בתחילת הדרך מאמינים באותם דברים, לא ניתן לדעת לאיזה כיוון הדברים יתפתחו בהמשך הדרך ומה יהיה הכיוון של כל אחד מהצדדים לאורך שנים. לדוגמה, ישנם שותפויות שמתנהלות על מי מנוחות במשך עשרות שנים, אך לעיתים עם שינויי הדורות או התפתחויות אחרות נוצרות יריבויות חדשות. ולכן אפילו שאני מאמינה באמונה שלמה ב"win win", יש בד ובד צורך תמידי להגן על לקוחותיי מהעתיד לבוא (בעין זהירה וסקפטית) באמצעים שונים בעת עריכת החוזה, בצורת סעיפים שמגנים עליהם ביום סגריר.

אחד הסעיפים החשובים ביותר שיש להתייחס אליהם בכל חוזה, ובכובד ראש, הוא סעיף "יישוב הסכסוכים". סעיף זה מגדיר לצדדים בחוזה כיצד יוכרעו הסכסוכים אם (וכאשר) הם ייתרחשו. ניתן לחלק את האופציות הקיימות לשלושה - בווריאציות שונות: ההליך המסורתי בבית המשפט, בוררות וגישור. לכל אחת מהדרכים לפתרון סכסוכים יתרונות וחסרונות שקצרה היריעה מלהתייחס לכולם. לטעמי, ההליך היחיד שבו היתרונות גוברים על החסרונות הינו הליך הגישור – ארחיב בחלק ב' של מאמר זה.


לכל סוג של הסכם ישנם סעיפים נוספים, חשובים יותר או פחות, שבאמצעותם אני מגנה על לקוחותיי למשל:

  • סעיף "במבי" (Buy Me Buy You) – בדרך כלל סעיף זה יתאים למיזמים משותפים, עם 2 מייסדים בלבד.

  • סעיף המרה אוטומטי להסכם להלוואה המירה;

  • הגבלות אחריות למיניהן, בהתאם למגבלות החוק;

  • סעיפים מפורטים למדיי בעניין קניין רוחני המתייחסים בצורה מפורטת לנכסים דיגיטליים בהסכמי הפצה, סוכנות ודומיו;

  • עוד סעיפים חשובים היורדים לשורש העסקה המסחרית (לצד הסעיפים המשפטיים המגבילים אחריות במצבי "קטסטרופה").

מניסיוני עורכי דין מקדישים זמן רב לניסוח סעיפי שיפוי והגבלת אחריות, לשמחתי, לרוב סעיפים אלה נשארים על הנייר והופכים לתרגיל להורדת ידיים של עורכי הדין. הסעיפים שכן מופעלים הם לרוב הסעיפים המתייחסים "לגירושי" הצדדים, ולרוב הם חסרים ו/או לא מספיק מפורטים. על מנת לנסח סעיפים אלה כיאות עורך הדין צריך להבין את ה"ביזנס" של הלקוח שלו לעומקו ולא תמיד עורך הדין יקדיש לזה את הזמן הדרוש. בפירמות גדולות הבעיה אף מתעצמת, ייתכן ועורך הדין המטפל בלקוח יוחלף לעיתים ולפי הצרכים של הפירמה, נוצר מצב שלעורך הדין המזדמן לתיק אין הזמן הדרוש ללמוד את ה"ביזנס" של הלקוח וללקוח אין את הסבלנות הדרושה להסביר שוב ושוב. שיהיה ברור אין בכוונתי להמעיט מערכם של סעיפי הגבלת האחריות והשיפוי – הם סעיפים חשובים מאוד – אך הסעיפים המסחריים המסדירים את הפירוד בין מייסדים במקרה הצורך, חשובים לא פחות - למבחן השטח מראה שלרוב תהיה להם השפעה רבה יותר.

לסיכום, משא ומתן מתחילים עם חיוך ומנווטים ברוגע ובזהירות. על עורך הדין להיות ער להתפתחויות עתידיות על ידי התאמת החוזה וניסוח פתרונות גם למצבים הסבוכים ביותר.
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square